جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰۰

پارافریز چیست

چرا پارافریز و بازنویسی متون مهم است و چطور قرار است به ما کمک کند؟

پارافریز و بازنویسی مناسب و صحیح برای کار یک دانشجو بسیار مهم است، و همینطور در زندگی حرفه ای و شغل شما نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

در نظر بگیرید چه احساسی خواهید داشت زمانی که متوجه شوید چیزی که گفته ­اید تقریبا کلمه به کلمه در مطلبی که توسط شما ایجاد نشده، گفته شده است.

نویسندگان و خالقان نیز همین احساس را دارند زمانیکه متوجه می ­شوند ایده ها و مطالبی که گفته­ اند متفاوت از آنچه در نظر داشتند بیان شده است.

 

این را به­ یاد داشته باشید، پارافریز به این معنا نیست که کلمات را از پاراگراف خارج کنید و کلمات دیگری را جایگزین آن کنید بلکه پارافریز درحقیقت بیان کردن چیزیست که شما از یک نوشته متوجه شده اید. این مسئله در بازنویسی مقالات ISI بسیار اهمیت دارد و بسیاری از نویسندگان را به سرقت علمی دچار می کند.

یک بازنویسی صحیح حتی نباید دقیقا همان ساختار نوشته یا پاراگراف اصلی را داشته باشد. اگر این به شما کمک می­کند تا پارافریز بهتری داشته باشید، مطلبی که می­خوانید را کنار بگذارید و چیزی که از آن به یاد دارید را بنویسید، فکرکنید برای دوستانتان آن را تعریف می­ کنید.

پارافریز یا Paraphrase چیست؟

پارافریز‌کردن یکی از مهم‌ترین توانایی‌ها و مهارت‌ها در دنیای نویسندگی است. این اصطلاح به معنای تغییر واژه‌ها و عبارات یک متن است. در نگاهی کلی‌تر، زمانی که می‌خواهید پارافریز یا بازنویسی انجام بدهید، باید ادراکتان از یک متن و مطلب را به زبان خود دربیاورید و بدون تغییر در پیام و معنای واقعی محتوا، شروع به نگارش آن کنید.

انتقال معنا و پیام محتوا در یک متن بازنویسی‌شده بسیار حائزاهمیت است. پس باید بدانید که پارافریزکردن چیزی فراتر از تغییر کلمات و عبارات با مترادف‌هاست. در روند این کار، شما نوشته دیگران را می‌خوانید، درک می‌کنید و با زبان خود به رشته‌تحریر درمی‌آورید. به‌عبارت دیگر، ایده‌ها و اطلاعات در این فرایند به شیوه‌ای جدید از سوی شما عرضه می‌شوند.

 

Paraphrase یا پارافریز به چه معناست؟

دپارتمان نویسندگی آنلاین دانشگاه پوردو (Purdue University) پارافریز را اینچنین توصیف می‌کند:

 • توضیح و بازگردانی اطلاعات و نظریه‌های مهمی که از سوی شخص دیگری بیان شده است؛ اما به شکلی جدید.
 • پارافریز یعنی اطلاعات، ایده ها و تفکرات دیگران را با کلمات خودتان بیان کنید.
 • در پارافریزکردن ایده‌ها و اطلاعات دیگران به زبانی تازه مطرح می‌شود اما شما چیزی را به نام خود سند نمی‌زنید و ادعا نمی‌کنید که دقیقا نوشته شماست. میان سرقت ادبی، خلاصه‌کردن و بازنویسی تفاوت وجود دارد؛ یادتان باشد.

 

علاوه بر اینها، دیانا هکر(Diana Hacker) نویسنده مشهوری است که خلاصه‌کردن و پارافریز را اینگونه از هم متمایز می‌کند:

خلاصه‌نویسی، اطلاعات یک منبع را فشرده و کوتاه می­‌کند؛ در حالی که پارافریز، اطلاعات را تقریبا با همان تعداد کلمات بازگو می­‌کند. وقتی خلاصه یا بازنویسی می­‌کنید، ذکر منبع کافی نیست؛ بلکه باید با زبان خودتان چیزی را از آن منبع بازگو کنید که متوجه شده‌اید.

 

اهمیت بازنویسی و پارافریز در چیست؟

پارافریز روشی است برای ارجاع به یک منبع بدون اینکه مستقیما به آن اشاره شود. بسیار مهم است که مطلبی به درستی تفسیر شود چرا که تفسیر غلط و ضعیف ممکن است منجر به اتهاماتی از جمله سرقت ادبی یا کپی‌برداری از منبعی به شمار رود که از سوی شما از آن نامی برده نشده است.

پارافریز مقاله به نویسنده این اجازه را می­‌دهد که با بیان خلاقانه اظهارات فردی دیگر و استفاده از معنا و مفهوم کار او به هدف و مقصود نهایی مقاله خود برسد.

 

پارافریز در چه مواردی استفاده می‌شود؟

کاربرد پارافریز یا بازنویسی در نگارش مقالات علمی در دنیای آکادمیک بسیار رایج است. گاهی‌اوقات، زمانی که استناددهی به مقاله‌ای مشخص صورت نمی‌گیرد، باید از این روش برای وام‌گرفتن از اطلاعات و ایده‌های دیگران استفاده شود. اگر شیوه پارافریزکردن را بلد نباشید، در معرض اتهام سرقت ادبی قرار خواهید گرفت.

پارافریز در تمام گفتگوهای روزمره ما استفاده می‌­شود، مثلا زمانی که می­‌خواهیم گفته شخصی را برای شخص دیگری تعریف کنیم هم از این روش استفاده می‌شود.  بازنویسی در نوشته‌های تحقیقاتی، مقالات رسمی، روزنامه‌ها، گزارشات اخبار و مستندات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. پارافریز می‌تواند برای توضیح یک بیانیه پیچیده یا بازگوکردن آن زمانی که نیاز نیست به طور مستقیم به همان جملات اشاره شود هم استفاده گردد.

 

کاربردهای مختلف بازنویسی و پارافریز

بازنویسی و پارافریز در ادبیات

پارافریز در انواع منابع خبری از جمله روزنامه یا فیلم­‌های مستند و همچنین منابع ادبی یافت می‌­شود.

 

بازنویسی و پارافریز در فرهنگ معاصر

بازنویسی اغلب در فرهنگ معاصر ، زمانی استفاده می‌شود­ که می­خواهیم یک نوشته، شعر یا داستان قدیمی را به زبانی ساده‌تر بیان کنیم. از نمونه‌های آن می­‌توان به کارهای شکسپیر اشاره کرد.

 

انواع پارافریز و بازنویسی

پارافریز و بازنویسی انواعی دارد که باید با آنها آشنا باشید. در ادامه به شرح گونه‌های مختلف آن پرداخته شده است.

 

تغییر اقسام کلمه

اقسام کلمه از جمله افعال، اسم‌ها و صفات و … در این نوع بازنویسی تغییر می­‌کنند. مثلا شما می‌توانید در یک متن  قید را به صفت تبدیل کنید. 

 

نوشته اصلی

The boy quickly ran across the finish line, seizing yet another victory.

 

متن بازنویسی شده

The quick boy seized yet another victory when he ran across the finish line.

 

تغییر ساختار

این نوع پارافریز شامل تغییر ساختار جمله می­شود، مثلا تغییر جمله معلوم به جمله مجهول یا برعکس. این تغییر در ساختار می‌تواند برای انعکاس تعبیر نویسنده از نوشته اصلی استفاده شود.

 

نوشته اصلی

Puppies were adopted by numerous kind souls at the puppy drive.

 

متن بازنویسی شده

Many kind souls adopted puppies during the puppy drive.

 

کاهش بندها و جزئیات

کاهش بندها در بازنویسی به معنای حذف یا کم‌کردن بخش‌هایی از جمله است که حالتی پیچیده دارند، پس این بخش از عبارت در جمله‌ای دیگر و به شکلی متفاوت بازگو می ­شود. 

 

نوشته اصلی

While I understand where you’re coming from, and truly respect your opinion, I wish you would express yourself more clearly, like Clara does.

 

متن بازنویسی شده

I understand where you’re coming from and respect your opinion, but I wish you would be more like Clara and express yourself more clearly.

 

جایگزینی هم معنی

پارافریز از طریق جایگزینی هم­‌معنی یکی از ساده‌­ترین راه‌های پارافریز است. در این نوع تفسیر فقط کافی‌ است کلمات هم معنی جایگزین هم شوند.

 

نوشته اصلی

The older citizens were honored with a parade for those once in the military.

 

متن بازنویسی شده

Senior citizens were honored with a march for veterans

 

برای پارافریز یا بازنویسی چگونه اقدام می‌کنید؟

برای پارافریزکردن چه باید کرد؟ مراحل این کار چیست؟ قبل از اینکه وارد شرح گام‌های بازنویسی شویم، بهتر است به این نکته تاکید کنیم که اگرچه اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهایی برای این کار به بازار آمده‌اند اما کماکان قابل‌اعتماد نیستند. زمانی می‌توانید پارافریز یک متن را به‌خوبی انجام دهید که به منبع اصلی اِشراف داشته باشید. از این رو، برای بازنویسی متن‌های مختلف نیاز به هوش انسانی و درکی بالا وجود دارد؛ یعنی کاری که ماشین‌ها، دست‌کم در حال حاضر از انجامش عاجزند. به‌طور کلی برای پارافریز باید این دو نکته را در نظر بگیرید:

 • بیانیه و هدف اصلی متن نخست را بررسی کنید؛
 • آن بیانیه را به شکلی متفاوت و جذاب بازگو کنید.

 

مراحل کار پارافریز هم به شرح زیر است:

 • شخصی که وظیفه بازنویسی را عهده‌دار است، باید متن اصلی را چندین و چندبار مطالعه کند تا پیام آن را به‌طور کامل درک نماید.
 • بهتر است که اطلاعات موجود در متن اصلی را در بازنویسی به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و به شکل‌ بخش‌بخش در متن بازنویسی از آنها یاد کنید.
 • زمانی که فرایند نگارش در بازنویسی شروع می‌شود، دیگر نباید مدام به متن اصلی رجوع کنید. این کار شباهت دو متن به یکدیگر را بالا می‌برد. شما چنین چیزی نمی‌خواهید. پس نوشتن را از ادراک و حافظه‌تان پیگیری کنید.
 • در استفاده از کلمات و عبارات مترادف باید مطمئن شوید که معادل‌هایی که برای کلمات و عبارات متن اصلی انتخاب می‌کنید، دقیقا با آنها هم‌خوانی و ترادف دارند.
 • شباهت میان واژه‌های متن اصلی و بازنویسی‌شده باید اندک باشد. در غیر این صورت، شائبه سرقت ادبی قوت می‌گیرد.
 • بعد از نگارش متن بازنویسی حتما مقایسه‌ای میان آن و منبع اصلی صورت بدهید تا از شباهت‌ها جلوگیری به‌عمل بیاورید و متن خود را به شکل ساختاری درآورید که در ذهن دارید. مثلا اگر مقاله‌ای علمی برای ژورنالی خارجی می‌نویسید، قالب ساختاری آن را رعایت کنید.
 • ذکر منبعی که بازنویسی از آن صورت می‌گیرد هم در مقاله و نوشته‌تان ضرورت دارد.

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

نام و نام خانوادگی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی : کدی که در تصویر میبینید را وارد نمایید
* فراترجمه هیچگونه مسئولیتی نسبت به دیدگاه های کاربران ندارد و تمامی مطالب ارسالی دیدگاه و نظر شخصی کاربران است.
new order new order
ورود به سیستم
- فراموشی گذرواژه ؟
محاسبه فوری هزینه ترجمه
شما میتوانید با انتخاب زمینه و زبان ترجمه و وارد نمودن تعداد کلمات متنی که باید ترجمه شود، هزینه و زمان تحویل ترجمه را بدست بیاورید.
زمینه: زبان: تعداد کلمه:
پست الکترونیکی شما :

خبری شد خبرتان خواهیم کرد!

آیا سوالی دارید؟

سوال خود را با ما در میان بگذارید

تماس با پشتیبانی

ورود به سیستم


تماس با پشتیبان