یکشنبه ۰۳ بهمن ۰۰

معرفی رشته روانشناسی و بازار کار آن

وقتی از رشته روانشناسی صحبت می‌کنیم به طور ناخودآگاه به یاد علم مطالعه رفتار و نیز فرایندهای ذهنی موجود زنده بر اساس روش علمی می‌افتیم به خصوص انسان که البته طبیعی می‌باشد چرا که افراد متخصص در این رشته به مباحثی مثل رفتار و فرایندهای روانی مثل احساس ادراک تفکر هوش و شخصیت و غیره می‌پردازند. هدف از ایجاد رشته روانشناسی پرورش افرادی است که اصول نظری و عملی و نیز مفاهیم و روش‌های پژوهشی در این علم را به دست آورند و در گرایش هایی که به این مورد مربوط است به کار بگیرند.

 گرایش های رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی:

1.      روانشناسی بالینی

2.      روانشناسی عمومی

3.      روان سنجی

 در دوره کارشناسی ۱۴۴ واحد باید گذرانده شود که ۲۳ واحد به دروس عمومی و ۷۱ واحد دروسی که اصلی و پایه هستند و ۴۰ واحد دروس اختصاصی و نیز ۱۰ واحد دروس انتخابی برای شاخص ها و گرایشهای این رشته تعلق دارد.

 وظایفی که روانشناسان بر عهده دارند:

 بنابر گرایش و تخصصی که روانشناس دارد وظایف متفاوت است.

·         روانشناسان مشاوره‌ای وظیفه دارند که مشکلات مراجعان را حل کرده و به آنها در زمان های پر استرس و تنش زای زندگیشان که تصمیم‌گیری برای ایشان مشکلات کمک کند که بهترین تصمیم بگیرند.

·         روانشناسان بالینی باید مورد آن را در شرایط استرس نگرانی اضطراب و غیره یاری بدهند.

·         روانشناس شغلی باید به مشاوره شرکت ها و سازمان ها بپردازد تا کارکنان از شغل خود رضایت داشته باشند و عملکرد آنها بهبود یابد.

·         روانشناس جرم‌شناسی باید جرائم مجرمین را شناسایی کرده و آنها را بازسازی کرد و بهبود ببخشد (با استفاده از تئوری های روانشناسی)

·         روانشناس سلامت باید رفتار و نگرش سالم را ترویج داده و به بیمار کمک کند و به بیماری خود غلبه کند.

·         روانشناس ورزشی باید انگیزه و عملکرد در زمینه مربیگری و آموزش و غیره را بهبود دهد همچنین باید ترویج مشارکت ورزش به مشاوره را در راس وظایف خود قرار دهد.

 بازار کار و فرصت‌های شغلی:

 فارغ التحصیلان این رشته می توانند در مراکز دولتی مثل شهرداری، بهزیستی، نیروی انتظامی، بیمارستانها و غیره اقدام به کار نمایند لازم به ذکر است که رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش های مختلف مثل بالینی، بالینی کودک و نوجوان یکسان بود و فارغ‌التحصیلان می‌توانند در مراکز دولتی فعالیت نمایند و یا مجوز از سازمان نظام روانشناسی دریافت کرده تاسیس کلینیک مشاوره اقدام نمایند.

 

 

Link: http://faratarjome.ir/u/news/معرفی-رشته-روانشناسی-و-بازار-کار-آن0.html

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

نام و نام خانوادگی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی : کدی که در تصویر میبینید را وارد نمایید
* فراترجمه هیچگونه مسئولیتی نسبت به دیدگاه های کاربران ندارد و تمامی مطالب ارسالی دیدگاه و نظر شخصی کاربران است.
new order new order
ورود به سیستم
- فراموشی گذرواژه ؟
محاسبه فوری هزینه ترجمه
شما میتوانید با انتخاب زمینه و زبان ترجمه و وارد نمودن تعداد کلمات متنی که باید ترجمه شود، هزینه و زمان تحویل ترجمه را بدست بیاورید.
زمینه: زبان: تعداد کلمه:
پست الکترونیکی شما :

خبری شد خبرتان خواهیم کرد!

آیا سوالی دارید؟

سوال خود را با ما در میان بگذارید

تماس با پشتیبانی

ورود به سیستم


تماس با پشتیبان