پنجشنبه ۱۵ خرداد ۹۹

دانشگاه آزاد: افزایش شهریه نداشته‌ایم

دانشگاه آزاد در واکنش به گزارشی درباره افزایش شهریه این دانشگاه توضیحاتی ارایه داد و تأکید کرد که افزایش شهریه نداشته است و موارد ذکر شده ناشی از برداشت نادرست برخی دانشجویان یا تاخیر بعضی از واحدهای دانشگاهی در اطلاع‌رسانی است.

به گزارش فارس، پس از انتشار گزارشی با عنوان «افزایش شهریه دانشگاه آزاد در میان سکوت مسئولان و اعتراض بی‌نتیجه دانشجویان» واحد علوم و تحقیقات و سازمان مرکزی دانشگاه آزاد این دانشگاه واکنش نشان داد و توضیحاتی در این زمینه ارایه داد که به ترتیب به شرح ذیل است:

توضیحات واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد:
«احتراما پیرو درج خبری با عنوان "افزایش شهریه دانشگاه آزاد در میان سکوت مسئولان و اعتراض بی‌نتیجه دانشجویان " که در آن نظرات برخی دانشجویان واحد علوم و تحقیقات درباره افزایش شهریه درج شده، توضیحات ذیل جهت تنویر مخاطبان آن رسانه ارسال می‌گردد. خواهشمند است دستور فرماید طبق قانون این توضیحات درج گردد.

1- همانطور که در توضیحات مورخ 1393/11/19 هم به اطلاع آن رسانه محترم رسانده شد، واحد علوم و تحقیقات در ترم جاری هیچ گونه افزایش شهریه‌ای نداشته است و تنها برای رفاه حال دانشجویان در حالی که می‌بایست تمام شهریه ثابت و متغیر را در ابتدای ترم دریافت کند،؛ تنها اقدام به دریافت 30 درصد شهریه متغیر کرده و مقرر شد تا مابقی شهریه متغیر نیز در طول ترم از دانشجویان دریافت شود.

2- افزایش شهریه در سال 94 نیز تنها با مصوبه هیات امناء دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد که تاکنون هیچ ابلاغیه‌ای در این خصوص به واحد علوم و تحقیقات ارسال نشده است.»

توضیحات سازمان مرکزی دانشگاه آزاد:
« متاسفانه علیرغم تلاش مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی و خصوصا حوزه روابط عمومی سازمان برای ارتباط و تعامل سازنده با آن رسانه محترم، شیوه اطلاع‌ رسانی خبرگزاری فارس در ارتباط با اخبار دانشگاه آزاد اسلامی موجب سوءاستفاده دیگر رسانه‌ها و سایت‌های خبر شده است و موارد ذکر شده در گزارش این خبرگزاری عمدتا اشتباه و بعضا ناشی از برداشت نادرست برخی دانشجویان یا تاخیر بعضی از واحدهای دانشگاهی در اطلاع‌رسانی است که در خبر فوق به آن استناد شده است، سوال این است که قبل از اعلام رسمی میزان افزایش شهریه برای سال تحصیلی آینده چه منبع معتبری ارقامی را اعلام کرده است که آن خبرگزاری محترم اقدام به انتشار آن کرده است؟

همانگونه که پیش از این و به صراحت توسط دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شده است، این دانشگاه برای نیمسال دوم سال تحصیلی 94- 93 و تا شروع نیمسال اول 95- 94 هیچ گونه افزایش شهریه‌ای نداشته است و در صورت بروز هر گونه تخلفی، با آن برخورد می‌شود که ساز و کارهای رسیدگی به شکایات دانشجویان عزیز از طریق ایمیل مرکز بازرسی و رسیدگی به شکایات و نیز ایمیل ریاست محترم دانشگاه فراهم شده است.

انتشار یک سویه اظهارات برخی دانشجویان بدون بررسی دقیق نمی‌تواند دلیلی متقن برای عمومیت دادن به موضوع افزایش شهریه در دانشگاه آزاد اسلامی باشد، مضاف بر اینکه بعضی واحدهای دانشگاهی به دلیل برخی مشکلات، اعمال افزایش شهریه در سال تحصیلی جاری که در مهرماه اعمال نشده بود را در نیمسال بعد در بدهی دانشجویان انجام داده‌اند که در هر صورت افزایش شهریه در یک سال صورت گرفته است.

موکدا به اطلاع می‌رساند که اگر تخلفی از سوی واحدهای دانشگاهی درباره افزایش شهریه روی داده باشد، قطعا با موارد احتمالی برخورد خواهد شد، بنابراین انتظار می‌رود ضمن اعلام منبع خبری، جهت تنویر افکار عمومی، خبرگزاری فارس در نحوه انتشار اخبار مرتبط با دانشگاه آزاد اسلامی دقت بیشتری داشته باشد و کلیه اخبار مربوط به این دانشگاه را از طریق منابع رسمی پیگیری نماید تا این نوع اطلاع‌رسانی موجب تشویش اذهان عمومی نشود.»

براساس این گزارش، با اینکه مسئولان دانشگاه آزاد در اظهار نظرهای خود عنوان کردند که شهریه دانشجویان تا سال آینده افزایش نخواهد یافت اما برخی مبالغ پرداختی که باید دانشجویان در ترم بهمن پرداخت کنند، نسبت به ترم گذشته افزایش یافته است.

در مبالغ شهریه دانشجویان دانشگاه آزاد مبلغی به نام شهریه خاص از دانشجویان دریافت می‌کنند که مهرماه این شهریه 100 هزار تومان از دانشجویان دریافت شده، ولی در ترم بهمن ماه همین شهریه به 300 هزار تومان افزایش یافته است.

این در حالی است که 19 بهمن‌ماه نیز تعدادی از دانشجویان دانشگاه آزاد در اعتراض به افزایش شهریه‌های متغیر و ثابت در مقابل ساختمان علوم انسانی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد تجمع کردند.

بنابراین گزارش این دانشجویان که در زیر بارش باران در محوطه ساختمان علوم انسانی نشسته بودند، نوشته‌هایی با عنوان «اعتراض به افزایش شهریه‌ها» در دست داشتند و خواستار رسیدگی مسئولان شدند.

آیا تمام دانشجویانی که در آن تجمع حضور داشتند نیز اشتباه می‌کردند؟
براساس قانون دریافت شهریه بابت درس وصایای امام خمینی (ره) غیرقانونی است اما این درحالی است که دانشکده علوم انسانی واحد علوم و تحقیقات بابت این درس از دانشجویان شهریه دریافت می‌کند و کسی نیز پاسخگوی دانشجویان در این زمینه نیست. آیا اسنادی که برای دریافت این مبلغ از دانشجویان در سامانه هر دانشجو موجود است، اشتباه است؟

البته به موارد فوق باید دریافت مبلغ 180 هزار تومان در نیم‌سال تحصیلی جاری از دانشجویانی که به دلیل مشکلات پزشکی امکان تردد در محوطه علوم و تحقیقات را بدون خودرو ندارند و حتی دریافت شهریه‌ای بیش از آنچه که در سامانه درنظر گرفته شده برای مهیا شدن امکان ثبت‌نام تعدادی از دانشجویان مهمان علوم و تحقیقات را اضافه کرد، هرچند مبلغ اضافی در سامانه دانشجو لحاظ می‌شود اما شاید دانشجویی امکان پرداخت این مبلغ اضافی را نداشته باشد.

واحد رودهن برای پوشش کمبودهای مالی خود در یک اقدام عجیب از دانشجویان ورودی بهمن خواسته است شهریه ثابت مهرماه را پرداخت کنند در غیر اینصورت ثبت‌نام نخواهند شد.

میرزاده رئیس دانشگاه آزاد مکرر تأکید دارد که در تدارک کاهش وابستگی این دانشگاه به شهریه دانشجویان است اما این در حالی است که طی مدت حضور ایشان در دانشگاه آزاد مکرر شاهد افزایش شهریه دانشجویان این دانشگاه هستیم.

در توضیحات دانشگاه آزاد آمده که بهتر است اخبار مربوط به این دانشگاه از طریق منابع رسمی پیگیری شود اما باید پرسید که کدام یک از معاونان و مسئولان این دانشگاه پاسخگوی خبرنگاران هستند و کدام یک به تماس‌های مکرر خبرنگاران پاسخ می‌دهند تا آنها سؤالات خود را مطرح و پاسخ دریافت کنند، تنها دسترسی خبرنگاران به مسئولان دانشگاه آزاد در حاشیه مراسمی است که برگزار می‌شود که در این مواقع نیز خبرنگاران کمتر پاسخی دریافت می‌کنند.

منبع:خبرنامه دانشجویان ایران

Link: http://faratarjome.ir/u/news/دانشگاه-آزاد:-افزایش-شهریه-نداشته‌ایم9.html

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

نام و نام خانوادگی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی : کدی که در تصویر میبینید را وارد نمایید
* فراترجمه هیچگونه مسئولیتی نسبت به دیدگاه های کاربران ندارد و تمامی مطالب ارسالی دیدگاه و نظر شخصی کاربران است.
new order new order
ورود به سیستم
- فراموشی گذرواژه ؟
محاسبه فوری هزینه ترجمه
شما میتوانید با انتخاب زمینه و زبان ترجمه و وارد نمودن تعداد کلمات متنی که باید ترجمه شود، هزینه و زمان تحویل ترجمه را بدست بیاورید.
زمینه: زبان: تعداد کلمه:
پست الکترونیکی شما :

خبری شد خبرتان خواهیم کرد!

آیا سوالی دارید؟

سوال خود را با ما در میان بگذارید

تماس با پشتیبانی

ورود به سیستم


تماس با پشتیبان