پنجشنبه ۱۵ خرداد ۹۹

جزئیات چهارمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویی

سرپرست سازمان دانشجویان از افتتاح چهارمین دوره مسابقه‌های ملی مناظره دانشجویان ایران با برگزاری مناظره بین فینالیست‌های دوره‌های گذشته در صبح روز 5 اسفند 93 خبرداد.

مهدی کاظمی خالدی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه مسابقه‌های مناظره به صورت یک سلسله مسابقه برگزار می‌شود، در مورد هدف برگزاری این مناظرات توضیح داد: هدف اصلی آموزش گفت‌وگوی صحیح علمی و منطقی است. در واقع اصالت بحث مناظره و موضوعی که مطرح می‌شود مهم نیست بلکه آموزش و یادگرفتن نحوه مناظره مد نظر است.

وی با اشاره به سابقه این مناظره‌ها اظهار کرد: اولین دوره مناظره‌ها در سال و با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد نیاز کشور به فضای گفت‌وگو، نقد و مناظره صحیح و اینکه گفتمان آزاداندیشی باید در کشور باب شود برگزار شد.

سرپرست سازمان دانشجویان با تاکید بر اینکه سازمان دانشجویان بررسی‌های لازم را برای فراهم آوردن شرایطی که بتوان فضای آموزش گفتمان را در آن فراهم کرد انجام داده است افزود: نزدیک به دو سال کار مطالعاتی در مورد روش‌های گفت‌وگو و روش‌هایی که طبق آن در دنیا مناظره می‌شود مورد بررسی قرار گرفته است و در نهایت با توجه به شرایط ایران و با مشورت اساتید و صاحب‌نظرانی که عمدتا در حوزه علوم انسانی فعالیت می‌کنند، مدلی برای انجام مناظره در ایران پیشنهاد شد.

کاظمی خالدی با اشاره به دوره‌های پیشین مناظرات دانشجویی اظهار کرد: اولین دوره مناظره در استان تهران و بین دانشگاه‌های این استان به میزبانی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد. در اولین دوره 16 تیم شرکت کردند. تعداد تیم‌های شرکت کننده در دومین دوره مناظره به 28 تیم افزایش یافت که 11 تیم از استان‌ها بودند. همچنین در دوره سوم که در اردیبهشت ماه سال 93 برگزار شد، 14 تیم از تهران و 18 تیم از استان‌های سراسر کشور شرکت کردند.

وی با بیان اینکه این مناظرات بین دانشجویان در سطوح مختلف تحصیلی برگزار می‌شود در مورد رشته تحصیلی شرکت کنندگان توضیح داد: شرکت کنندگان عمدتا در حوزه علوم انسانی مشغول به تحصیل هستند اما دانشجویان رشته‌های فنی و پزشکی که علاقه‌مند مناظره بودند هم در این مناظرات در حوزه تخصصی خود یا بحث‌های کلی دیگر شرکت کردند.

سرپرست امور دانشجویان با تاکید بر اینکه نحوه انجام مناظره از موضوع مناظره اهمیت بیشتری دارد افزود: شرکت کنندگان باید قادر باشند هم در فرصت کوتاهی مطالب را جمع‌آوری کنند و هم بتوانند اصالت روش گفت‌وگو را حفظ کنند. البته در کنار برگزاری این مناظره‌ها، کارگاه آموزشی برای شرکت کنندگان برگزار می‌کنیم.

کاظمی خالدی افزود: گروه‌ها به صورت چهار نفره شرکت می‌کنند که دو نفر از اعضای گروه به جمع‌آوری مطالب می‌پردازند و دو نفر دیگر در طول مناظره به گفت‌وگو می‌پردازند. بنابراین باید به فن بیان مسلط باشند.

وی با اشاره به گسترده کردن مناظرات در دوره جدید افزود: امسال برای اینکه فضای مناظره در استان‌ها گسترش یابد و جذابیت مسابقه افزایش پیدا کند، این مناظره در 15 استان در اواخر اردیبهشت 94 برگزار می شود. استان‌های خراسان رضوی، آذربایجان غربی، یزد، قزوین، سمنان و اصفهان از جمله این استان‌ها هستند که مناظره در سطح دانشگاه‌های استان برگزار شده و سپس برنده‌های استانی در سطوح منطقه‌ای یا ملی با هم به رقابت می‌پردازند.

سرپرست امور دانشجویان در ادامه در مورد نحوه داوری در این مناظرات توضیح داد: سه نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها این مناظره‌ها را بر اساس فرم داوری مورد بررسی قرار می‌دهند. همچنین در کنار مناظرات یک گروه با عنوان گروه اخلاق در نظر گرفته شده تا در نهایت گروه مناظره کننده‌ای که پارامترهای اخلاقی را بیشتر رعایت کرده است، مورد تقدیر قرار داده شود.

وی با تاکید بر اینکه مهم‌ترین و محوری‌ترین هدف برگزاری این مناظره‌ها فراهم آوردن فضایی است که دانشجویان خود را در آن بسنجند افزود: دانشجویان باید از توانایی‌های خود در جمع‌آوری مطالب، دسته‌بندی آن‌ها، یادگیری مطالب در کوتاه‌ترین زمان و ارائه آن‌ها با بهترین کیفیت مطلع شوند. باید به دانشجویان آموزش داده شود و برای آن‌ها شرایطی فراهم شود که قابلیت پذیرش نظر مخالف و نحوه پاسخگویی به نظر مخالف خود را یاد بگیرند.

کاظمی خالدی در پایان در مورد نحوه ثبت نام دانشجویان برای این مناظره‌ها توضیح داد: اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ثبت نام در این مناظره‌ها در سایت www.isdc.ir مطرح شده است.البته گروه‌هایی که در تهران هستند برای ثبت نام باید به واحد جهاد دانشگاهی مراجعه کنند. همچنین برای گروه‌هایی که در شهرستان ساکن هستند فرمی داخل سایت در نظر گرفته شده تا از طریق آن بتوانند در این مناظره‌ها ثبت کنند.

منبع:خبرنامه دانشجویان ایران

Link: http://faratarjome.ir/u/news/جزئیات-چهارمین-دوره-مسابقات-ملی-مناظره-دانشجویی5.html

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

نام و نام خانوادگی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی : کدی که در تصویر میبینید را وارد نمایید
* فراترجمه هیچگونه مسئولیتی نسبت به دیدگاه های کاربران ندارد و تمامی مطالب ارسالی دیدگاه و نظر شخصی کاربران است.
new order new order
ورود به سیستم
- فراموشی گذرواژه ؟
محاسبه فوری هزینه ترجمه
شما میتوانید با انتخاب زمینه و زبان ترجمه و وارد نمودن تعداد کلمات متنی که باید ترجمه شود، هزینه و زمان تحویل ترجمه را بدست بیاورید.
زمینه: زبان: تعداد کلمه:
پست الکترونیکی شما :

خبری شد خبرتان خواهیم کرد!

آیا سوالی دارید؟

سوال خود را با ما در میان بگذارید

تماس با پشتیبانی

ورود به سیستم


تماس با پشتیبان