شنبه ۰۹ اسفند ۹۹

تولید برق از مواد سمی صنایع شیمیایی و داروسازی در دانشگاه امیرکبیر

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با طراحی و ساخت پیل سوختی میکروبی موفق به حذف آلاینده سمی فنول از پساب و تولید الکتریسته شدند.

به گزارش ایرنا، مجری طرح پژوهشی تولید برق از مواد سمی، حذف آلاینده فنول از پساب ها را از اهداف این طرح ذکر کرد و گفت: فنول نوعی ماده سمی در پساب صنایع شیمیایی مختلف از جمله داروسازی است و لازم است میزان آن در پساب ها به حد استاندارد کاهش یابد.

محبوبه باقری با بیان اینکه لجن مورد استفاده در این طرح تحقیقاتی از پالایشگاه امام خمینی اراک دریافت شده است، اظهار داشت: برای حذف فنول به کمک این لجن از پساب سنتزی از پیل سوختی میکروبی دو محفظه‎ای، که در طی این پروژه طراحی و ساخته شد، استفاده شده است.

وی درخصوص فرآیند حذف فنول از این پساب نیز خاطرنشان کرد: لجن به همراه پساب سنتزی حاوی فنول به محفظه آند اضافه شده است که فنول به عنوان منبع کربنی برای میکروراگانیسم به شمار می ‎رود و و طی فرآیندی تجزیه و تولید الکترون می کند، سپس الکترون با عبور از مدار خارجی به محفظه کاتد منتقل شده و پروتون نیز با عبور از غشا وارد محفظه کاتد می‎شود و نهایتا در مجاورت با اکسیژن موجود در هوا، واکنش داده و آب تولید می‎ شود.

این پژوهشگر همچنین به جزئیات طراحی و ساخت پیل سوختی اشاره کرد و ادامه داد: پیل سوختی ساخته شده دارای دو محفظه به حجم 800 میلی لیتر است که در میان دو محفظه از غشای 'نفیون' به عنوان تبادل کننده پروتون استفاده شده و دو الکترود گرافیتی در دومحفظه به عنوان جمع کننده الکترون قرار می‎گیرند.

وی درباره عملکرد پیل سوختی میکروبی طراحی شده، توضیح داد: در بخش آند این پیل سوختی لجن به همراه پساب سنتزی و در محفظه کاتد بافر پتاسیم فسفات وارد می شود و محفظه آند به صورت بی هوازی عمل می کند و محفظه کاتد توسط توزیع کننده هوا، هوادهی می شود.

باقری با یادآوری اینکه فنول موجود در پساب در بخش آند تجزیه و به ترکیبات ساده تری تبدیل می‎شود، اضافه کرد: خروجی پیل سوختی در نهایت دی اکسید کربن (CO2) و یا متان بوده به این ترتیب ماده سمی فنول به ترکیباتی که برای محیط زیست کم خطرتر هستند تبدیل می شود.

به گفته وی این پیل سوختی قادر است پساب را در حد استاندارد تصفیه کند که بر اساس استانداردهای موجود حداکثر میزان فنول مجاز در پسابهای خروجی به آبهای سطحی یا زیرزمینی حدود یک میلی گرم بر لیتر است.

باقری تولید همزمان برق و حذف آلاینده فنول از پساب را از جمله مزایای این طرح تحقیقاتی ذکر کرد.

منبع:خبرنامه دانشجویان ایران

Link: http://faratarjome.ir/u/news/تولید-برق-از-مواد-سمی-صنایع-شیمیایی-و-داروسازی-در-دانشگاه-امیرکبیر2.html

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

نام و نام خانوادگی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی : کدی که در تصویر میبینید را وارد نمایید
* فراترجمه هیچگونه مسئولیتی نسبت به دیدگاه های کاربران ندارد و تمامی مطالب ارسالی دیدگاه و نظر شخصی کاربران است.
new order new order
ورود به سیستم
- فراموشی گذرواژه ؟
محاسبه فوری هزینه ترجمه
شما میتوانید با انتخاب زمینه و زبان ترجمه و وارد نمودن تعداد کلمات متنی که باید ترجمه شود، هزینه و زمان تحویل ترجمه را بدست بیاورید.
زمینه: زبان: تعداد کلمه:
پست الکترونیکی شما :

خبری شد خبرتان خواهیم کرد!

آیا سوالی دارید؟

سوال خود را با ما در میان بگذارید

تماس با پشتیبانی

ورود به سیستم


تماس با پشتیبان