یکشنبه ۰۳ بهمن ۰۰

با انتخاب یک رشته تحصیلی مناسب،آینده خود را تضمین کنیم

با انتخاب یک رشته تحصیلی مناسب،آینده خود را تضمین کنیم

همه ی ما ازهمان دوران کودکی و سپس با ورود به مدرسه  و پس از آن دانشگاه ، به شغلی که در آینده خواهیم داشت می اندیشیم و در برهه های مختلف تصمیمات گوناگونی برای آینده شغلی خود میگیریم .اماهمواره باید توجه داشت که انتخاب رشته یکی از تصمیمات مهم در زندگی هر شخص به حساب می آید ؛به طوری که میتواند سرنوشت فرد رابه کلی عوض کند بنابراین در این انتخاب باید فاکتور های مختلفی از جمله علاقه ، بازار کار ،توانایی ها و استعدادها و... را درنظرداشت.

پس انتخاب رشته مناسب، یکی ازمهم ترین دغدغه های دانش آموزان و والدینشان به خصوص دربدو  ورود به دبیرستان وسپس قبل ازکنکور است.
درحال حاضر ، ازبین رشته های نظری ،رشته ی علوم تجربی ازبازار کاربهتری نسبت به رشته های ریاضی و انسانی برخوردار است.به طور کلی رشته های علوم پزشکی از  بازار کار و آینده شغلی مناسبتری نسبت به رشته های فنی و مهندسی برخوردار هستند.

ریاضی ، تجربی یا انسانی؟

متاسفانه اکثرا اطرافیان مااین طرز تفکر را دارند که  رشته انسانی برای دانش آموزان ضعیف تر و رشته ی ریاضی و تجربی برای دانش آموزان باهوش و زرنگ ومناسب  است .به همین دلیل همان ابتدا رشته ی انسانی را خط میزنند و این پرسش را مطرح میکنند که :ریاضی بهتراست یا تجربی؟؟؟

اولین نکته ای که در  پس چنین پرسشی به چشم میخورد این است که گزینه های روی میز بسیار کم ومحدود هستند.نکته تلخ تراین است که این محدودیت گزینه ها ومحدود بودن انتخاب ها فقط به این دو رشته  به شکل یک واقعیت محتوم توسط دانش آموزان و والدینشان پذیرفته شده است.پس شنیدن چنین نصیحت هایی (مهندسی یعنی بیکاری.برو تجربی بخوان ودکتر شو) از جانب والدین چندان هم دوراز انتظار نیست.

اما دلیل اینکه دانش آموزان و والدین به سمت گزینه های دیگر نمیروند و فقط با درنظر گرفتن این دو رشته از مشاوران و معلمان سوال میکنند که (بازار کار چه رشته ای خوب است؟)چیزی جزکمبود آگاهی نیست .

وحتی شاید عدم وجود کیس های موفق در سایر کسوتها در اطرافیان هم دلیل دیگر آن است.درموقعیتی که همه اطرافیان کارمند دولت و نشسته بر سر سفره نفت هستند احتمال اینکه گزینه ای غیراز آن روی میز گذاشته شود کم خواهد بود.
به طور کلی هر دانش آموزه که مسئله انتخاب رشته را در پیش دارد باید به نابه توانایی ها و استعداد ها و علایق و همچنین شرایط جامعه و کمک مشاوران و افراد آگاه تصمیم بگیرد که چه رشته ای برایش مناسب تر هست. و نمیتوان برای همه یک نسخه پیچید.

 

Link: http://faratarjome.ir/u/news/با-انتخاب-یک-رشته-تحصیلی-مناسب،آینده-خود-را-تضمین-کنیم5.html

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

نام و نام خانوادگی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی : کدی که در تصویر میبینید را وارد نمایید
* فراترجمه هیچگونه مسئولیتی نسبت به دیدگاه های کاربران ندارد و تمامی مطالب ارسالی دیدگاه و نظر شخصی کاربران است.
new order new order
ورود به سیستم
- فراموشی گذرواژه ؟
محاسبه فوری هزینه ترجمه
شما میتوانید با انتخاب زمینه و زبان ترجمه و وارد نمودن تعداد کلمات متنی که باید ترجمه شود، هزینه و زمان تحویل ترجمه را بدست بیاورید.
زمینه: زبان: تعداد کلمه:
پست الکترونیکی شما :

خبری شد خبرتان خواهیم کرد!

آیا سوالی دارید؟

سوال خود را با ما در میان بگذارید

تماس با پشتیبانی

ورود به سیستم


تماس با پشتیبان