دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹

اعتراض جمعی از دانشجویان داروسازی

جمعی از دانشجویان رشته داروسازی کشور در بیانیه‌ای خطاب به مسئولین وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، نگرانی خود را از بروز برخی تحولات در این رشته که به اعتقاد آنها «غیرکارشناسی و غیرعلمی» است ابراز کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، در این بیانیه که در آن، اعلام شده از سوی 2000 دانشجوی این رشته صادر شده، نسبت به تاسیس «واحدهای خودگردان، دانشکده‌های سراسری و آزاد جدید، ظرفیت‌های غیرمنطقی دانشکده‌های فعلی و پیدایش رشته‌های نوظهور» اعتراض شده است.

متن بیانیه دانشجویان داروسازی صادرکننده این بیانیه به این شرح است:

«بسمه‌تعالی

امروزه داروسازان در کشورهایی که از نظر شاخص‌های سلامت در وضعیت مطلوبی قرار دارند، نقش پررنگی ایفا می‌کنند و حلقه‌ای مهم و جدایی‌ناپذیر از چرخهٔ سلامت و درمان هستند.

با وجود آن‌که در کشور ما، داروسازی روندی بالنده و روبه رشد داشته و داروسازان تلاشی خستگی‌ناپذیر درجهت بهبود وضعیت دارو و درمان و ارتقای سلامت جامعه داشته‌اند، متأسفانه همواره بی‌مهری‌هایی در حق داروسازان و حرفهٔ داروسازی روا داشته شده که موجب سرخوردگی اینان و به خطر افتادن سلامت جامعه شده است.

دانشجویان داروسازی همواره به عنوان قشری دغدغه‌مند و آرمان‌گرا، نسبت به سلامت جامعه، شأن و منزلت حرفهٔ داروسازی و آیندهٔ شغلی خود بی‌تفاوت نبوده و در مقاطعی که خدشه‌ای به کیان داروسازی وارد شده با تمام وجود و احساس مسئولیت، به ایفای نقش پرداخته‌اند.

معضلات و مشکلات گریبان‌گیر داروسازی بسیار متعدد است. در این بیانیه به موضوعی می‌پردازیم که موجب نگرانی خاطر شدید ما دانشجویان شده که همانا مسئلهٔ آیندهٔ شغلی است.

آمار نشان می‌دهد ظرفیت پذیرش دانشکده‌های داروسازی کشور نسبت به سال ۸۲، بیش از سه برابر افزایش داشته است. در این مدت شاهد تأسیس دانشکده‌های سراسری جدید، راه‌اندازی غیراصولی واحدهای بین‌الملل -که این روزها به واحد خودگردان تغییر نام داده‌اند- و دانشگاه آزاد بوده‌ایم که متأسفانه همگی این اقدامات غیرکارشناسی و فارغ از دوراندیشی بوده است. در این مدت بارها از سوی دانشجویان به این مسائل اعتراض شده اما متأسفانه شاهد هیچ‌گونه پاسخ‌گویی و اقدامی از سوی مسئولین وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو برای رفع نگرانی دانشجویان نبوده‌ایم.

در حال حاضر حدود ۷۰۰۰ دانشجوی داروسازی در کشور مشغول به تحصیل هستند و حتی اگر ادعای متولیان داروسازی کشور در مورد ظرفیت‌های بالقوهٔ شغلی اعم از صنعت و بالین بالفعل شود و به ظرفیت شغلی تأسیس داروخانه افزوده شود، بازهم در بهترین حالت تنها ۴۰۰۰ فرصت شغلی برای فارغ‌التحصیلان وجود خواهد داشت. با روند کنونی، ظرف فرصت‌های شغلی که هم‌اکنون لبریز است، دیری نمی‌پاید که سرریز شود. آیا زمان آن فرا نرسیده است، مسئولانی که در شکل‌گیری وضعیت نابسامان کنونی نقش داشته‌اند و می‌بایست در قبال آیندهٔ شغلی عدهٔ قابل توجهی از نخبگان علمی این سرزمین پاسخگو باشند، سکوت و بی‌عملی خود را کنار نهاده، تصمیمات غیر کارشناسانهٔ خود را اصلاح کرده و نقطهٔ پایانی بر روند ناصحیح و نگران‌کنندهٔ فعلی بگذارند.

موضوع دیگری که به تازگی باعث نگرانی دانشجویان داروسازی کشور شده، پیدایش رشته‌های نوظهور همچون نظارت بر امور دارویی در مقطع کارشناسی ارشد است که از یک سو اقدامی غیرکارشناسی و غیرعلمی بوده و از دیگر سو با توجه به خیل عظیم دانشجویان و فارغ‌التحصیلان داروسازی در کشور که تخصص لازم و کافی در همهٔ زمینه‌های مرتبط با امور دارویی را دارند، کاملاً غیرمنطقی است.

ما دانشجویان داروسازی سراسر کشور، ضمن ابراز تأسف و اعتراض شدید به روند ناصواب کنونی، اعلام می‌داریم که در صورت عدم پاسخگویی نسبت به مطالبات دانشجویان و عدم «اقدام عملی» مسئولین وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو و رفع نگرانی‌هایمان پیرامون واحدهای خودگردان، تأسیس دانشکده‌های سراسری و آزاد جدید، ظرفیت‌های غیرمنطقی دانشکده‌های فعلی و پیدایش رشته‌های نوظهور هیچ‌گونه امیدی نسبت به آیندهٔ شغلی خویش نداشته و انگیزه‌ای برای حضور بر سر کلاس‌های درس نخواهیم داشت و مسئولیت هرگونه اقدام بعدی خود را متوجه مسئولین مربوطه و بی‌عملی ایشان می‌دانیم.

والسلام»

منبع:خبرنامه دانشجویان ایران

Link: http://faratarjome.ir/u/news/اعتراض-جمعی-از-دانشجویان-داروسازی4.html

دیدگاه کاربران

ارسال دیدگاه

نام و نام خانوادگی :
دیدگاه شما :
کد امنیتی : کدی که در تصویر میبینید را وارد نمایید
* فراترجمه هیچگونه مسئولیتی نسبت به دیدگاه های کاربران ندارد و تمامی مطالب ارسالی دیدگاه و نظر شخصی کاربران است.
new order new order
ورود به سیستم
- فراموشی گذرواژه ؟
محاسبه فوری هزینه ترجمه
شما میتوانید با انتخاب زمینه و زبان ترجمه و وارد نمودن تعداد کلمات متنی که باید ترجمه شود، هزینه و زمان تحویل ترجمه را بدست بیاورید.
زمینه: زبان: تعداد کلمه:
پست الکترونیکی شما :

خبری شد خبرتان خواهیم کرد!

آیا سوالی دارید؟

سوال خود را با ما در میان بگذارید

تماس با پشتیبانی

ورود به سیستم


تماس با پشتیبان